Za rohom hory, na čistinke mesta
Oravská galéria, Dolný Kubín (SK)
5.8. - 3.10.2021


Oľga Paštéková patrí k tým maliarkam, na slovenskej výtvarnej scéne, ktoré sa dokážu prirodzene pohybovať medzi témami osobnými a tými spoločensky aktuálnymi, angažovanými. Výstava Za rohom hory, na čistinke mesta je tým inscenovaným priestorom, v ktorom obrazmi priblíži nielen aktuálne témy, ktorými žije súčasná maľba, ale aj živé problémy, ktoré trápia každú vnímavú spoločnosť. Už keď v roku 2010 ukončila štúdium na bratislavskej Vysokej škole výtvarných umení, smerovala svoje obrazy k tém strateného a osamelého človeka a zvieraťa v priestoroch prevažne distopického post sveta. Možno mala „výhodu“ detstva prežitého na najväčšom slovenskom panelovom sídlisku, v Petržalke, kde mimochodom býva dodnes, ktoré ju naučilo vnímať osobitú krásu aj v tom, čo mnohí  v predpísaných šablónach vkusu nevedeli a nemohli spoznať.
Dnes, Oľga Paštéková vkladá svoje príbehy do obrazov mestskej divočiny, trhlín medzi mestom a prírodou, do zvláštnych ne-miest tak, aby zcitlivela našu pozornosť a zviditeľnila prehliadané. Ale ako sama hovorí, je predovšetkým figurálnou maliarkou, takže v jej svete sa pohybujú bytosti, stvorenia, zvieratá, ktoré  prechádzajú časom ako naši súčasníci, alebo tí, ktorí ešte len budú, alebo sa vynárajú zo známych mýtov, legiend a rozprávok.
Výstava bude inscenáciou  malieb a kresieb z posledných rokov, prezentovaných vo veľkých a menších obrazových cykloch In Wonderland (2019 – 2020), Krehká rovnováha (2020 – 2021), Kärnten Spirit (2018 – 2019) a v súbore experimentálnej maľbe - maľovaním plameňom  na papieri, nazvaným  Non Finito (2020). Pre Oľgu Paštékovú tajuplnosť jej obrazov je postavená ako na témach, tak aj na tvorivo budovanom maliarskom rukopise. Je vystavaný na lazúrnych vrstvách, ich vzájomnom vpíjaní, strácaní sa a prekrývaní a na rovnocennej graficko - kresebenej zložke, kde ceruzkami, tušom, rytím a vypaľovaním vstupuje do dialógu s maliarskou plochou a priestorom. Výsledkom je priam barokizujúci rozhovor plochy s čiarou, ktorému, autorka ponúka nielen priestor plátna, ale možnosť rozmanitých podkladov: od hobier, po spletité inštalácie z drevených panelov.
Už sám metaforický názov výstavy Za rohom hory, na čistinke mesta  hovorí o tom, že sú miesta, ktoré „nepatrením nikam“ vzbudzujú neistotu a obavy. Nevieme, čo si s nimi počať a nemáme pre ne meno. Zarastené pozemky, ruiny, alebo „miesta nikoho“ medzi sídliskovými blokmi a areálmi veľkoskladov. Ale aj táto nová divočina si žije svoj život a má svoj význam:  ekologický, psycho-sociálny, miesto-tvorný a Oľga Paštéková nás ňou prevádza nielen ako zručná ilustrátorka tohto sveta, ale aj ako tá, ktorá v slepých škvrnách sveta ukazuje jeho budúcu, a možno už aj súčasnú tvár.  


Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.


Beata Jablonská, kurátorka výstavy